Kontakt

Topeliusgymnasiet
Seminariegatan 17
66900 Nykarleby

topelius.gymnasiet@nykarleby.fi

Skolledning och administration

Rektor

Katarina Bjurs
katarina.bjurs@nykarleby.fi
+358 6 7856420

 

Kanslist

Maria Kronqvist
maria.kronqvist@nykarleby.fi
+358 6 7856422

 

 

Skarmavbild 2021 11 23 kl. 13.40.22

Lärarna

Lärarrummet: +35867856421

 

Lärare

Ann-Katrin 'Anki' Back (ann-katrin.back@nykarleby.fi)

Ulrika Björkgren (ulrika.bjorkgren@nykarleby.fi)

Jonathan Fagerström (jonathan.fagerstrom@nykarleby.fi) 

Anette Fors (anette.fors@nykarleby.fi) 

David Grönlund (david.gronlund@nykarleby.fi) 

Jori Isomäki (jori.isomaki@nykarleby.fi)

Monia Lindholm (monia.lindholm@nykarleby.fi) 

Joakim Mattsson (joakim.mattsson@nykarleby.fi) 

Carina Skog (carina.skog@nykarleby.fi) 

August Treier (august.treier@nykarleby.fi) 

Catarina 'Cia' Vestersund-Räikkönen (catarina.vestersund-raikkonen@nykarleby.fi) 

Sofia Virtanen-Stormåns (sofia.virtanen@nykarleby.fi) 

Charlotte 'Lotte' von Essen (charlotte.vonessen@nykarleby.fi) 

 

Speciallärare

Lotta Kåll (lotta.kåll@nykarleby.fi)

Skarmavbild 2021 11 23 kl. 13.40.22

Studerandevård

Behöver du någon att prata med? Har du något som bekymrar dig? Eller har du ont någonstans? Då är det bara att ta kontakt med oss. 

 

Skolpsykolog Sofia Hedman (050-4324382)

Skolkurator Nina Lahti (044-7219081)

Skolhälsovårdare Charlotte Häggblom (050-4436977)

Skolkurator Johanna Haglund (050-4325403)

Vi finns också på WhatsApp, Facebook (@Elevvårdsteamet i Nykarleby) och Instagram (@elevvardsteamet).

Övrig personal

Studiehandledare

Birgitta Brännbacka
birgitta.brannbacka@nykarleby.fi
+358 50 4700179

 

Yrkesman

Carl-Henrik 'Calle' Rudnäs
carl.henrik@nykarleby.fi
+358 50 4108567

Kartlager